NGVA Europe

pondělí, 9. listopadu 2015

Scientists increase capacity of NGV fuel tanks

více » 
 

pondělí, 9. listopadu 2015

Audi and two French distributors of natural gas new members of NGVA Europe

více » 
 

NGVA Global

pátek, 14. září 2018

First Scania LNG Trucks for Argentina

více » 
 

pátek, 14. září 2018

Germany Reaches 50 H2 Filling Stations

více » 
 
NGVA - Zemní plyn a biometan v dopravěNovinkyAuta na CNG mohou konečně parkovat v garážích
 
 

Auta na CNG mohou konečně parkovat v garážích

 
CNG

úterý, 20. září 2011

V září 2011 byla podepsána ministrem vnitra ČR vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 23/2008 Sb., o technických podmínkách požární ochrany staveb. Podle této vyhlášky již mohou od září v ČR auta na stlačený zemní plyn (CNG) parkovat ve všech, tedy i hromadných podzemních garážích pro veřejné užívání.

Platí to tedy například pro garáže které jsou například součástí velkých obchodních center, sportovních hal nebo kulturních zařízení. Ve většině států EU, včetně našich sousedů (Německo, Rakousko, Slovensko, aj.), to dnes již možné je. Vyhláška je platná od 6. září 2011. „Lidé ocení možnost parkování se svými CNG vozy ve všech garážích a velká obchodní centra, kam zatím tyto vozy nesměly, získají další zákazníky,“ říká Markéta Schauhuberová, manažerka České plynárenské unie (ČPU).

„CNG již dávno není méněcenná pohonná hmota, je to naopak velice moderní, ekologické a bezpečné palivo,“ dodává. S parkováním aut na CNG musí souhlasit majitelé samotných garáží, které musí splňovat vyhláškou dané technické normy. Znamená to například dostatečné odvětrávání prostor parkoviště a vybavení detektory úniku plynu. „Pokud takové zabezpečení některá stávající garáž dosud nemá, toto dovybavení nestojí majitele více než pár desítek tisíc korun,“ upřesňuje Markéta Schauhuberová, manažerka ČPU.

„V tuto chvíli již jezdí v ČR jezdit více než 3 tisíce vozidel na zemní plyn a každý rok jich 20-25 procent přibývá. Nabídka na českém trhu je opravdu velká. V současné době si můžete vybrat z nabídky více než 30 druhů sériově vyráběných osobních a užitkových CNG vozidel. Podle poslední celosvětové statistiky jezdí již 13 milionů CNG vozidel“, dodává Markéta Schauhuberová, manažerka ČPU.

Podle Mezinárodní asociace vozidel na zemní plyn (IANGV) se díky rostoucímu zájmu o alternativní paliva v průběhu následujících deseti let na silnicích objeví dalších více než 50 milionů aut poháněných stlačeným zemním plynem. Do roku 2020 by auta na zemní plyn mohla představovat nejméně devět procent všech vozidel na světě. V Evropě to znamená do deseti let nejméně 23,5 milionu vozidel. „Zemní plyn zaujme během krátké doby ve světě jako dominantního paliva třetí místo po benzínu a motorové naftě,“ dodává Schauhuberová. U nás by mělo v tu dobu jezdit až 400 tisíc vozidel na CNG.

Zdroj: Česká plynárenská unie, www.cpu.cz

 
 
 
Co je CNG? CNG je zkratka pro stlačený zemní plyn (compressed natural gas). více »