NGVA Europe

pondělí, 9. listopadu 2015

Scientists increase capacity of NGV fuel tanks

více » 
 

pondělí, 9. listopadu 2015

Audi and two French distributors of natural gas new members of NGVA Europe

více » 
 

NGVA Global

pátek, 14. září 2018

First Scania LNG Trucks for Argentina

více » 
 

pátek, 14. září 2018

Germany Reaches 50 H2 Filling Stations

více » 
 
NGVA - Zemní plyn a biometan v dopravěNovinkyAutobusy a nákladní auta na CNG porostou o 15 % ro
 
 

Autobusy a nákladní auta na CNG porostou o 15 % ročně

 
HOWO_CNG_TRUCK

čtvrtek, 17. ledna 2013

Podle nejnovějšího průzkumu společnosti Pike Research se v letech 2012 až 2019 prodá celkem milion autobusů a nákladních aut na CNG. Může za to především tlak vlád a municipalit na snižování nebezpečných emisí a snižování nákladů na pohonné hmoty.

Marketingoví kouzelníci z Pike Research ve své zprávě píší, že vyšší náklady na pořízení auta na CNG se obvykle vrátí během dvou (!) až sedmi let. Pochopitelně záleží jak často a jakým způsobem auto jezdí.

Každopádně jde o další políček pražskému i jiným dopravním podnikům, které budou sveřepě tvrdit, že CNG autobusy jsou vlastně nakonec dražší. Nejspíš proto, že mají dopředu nasmlouvané výhodné (otázkou je pro koho) dodávky starých dieselových smradláků.

Zejména v USA se poměrně rychle začíná kromě klasického CNG uchycovat také LNG, tedy zkapalněný zemní plyn. Ten nabízí nákladním vozům vyšší dojezd (až 640 km vs. max. 480 km u klasického CNG). Nevýhodou je fakt, že na celém světě je zatím pouze 117 čerpacích stanic LNG, versus 20 233 CNG stanic. A zhuba 45 % z nich je v USA.

Spojené státy v posledních letech výrazně vsadily na zemní plyn, včetně zkapalněného, a rychle z toho těží. Výrazně snižují emise, budují plynové elektrárny a vůbec celkově se tamní energetika výrazně mění. A stejně tak i nákladní doprava.

Nejvíce LNG nákladních aut se ale přesto prodává v Číně, a to 3020 vozů v roce 2012. Také Japonsko se do budoucna hodlá více zaměřit na využití CNG v oblasti nákladní dopravy. Rychle roste stlačený zemní plyn také v Německu a řadě daších zemí, Českou republiku nevyjímaje.

Zdroj: Hybrid.cz, 17.1. 2013

 
 
 
Co je CNG? CNG je zkratka pro stlačený zemní plyn (compressed natural gas). více »