NGVA Europe

pondělí, 9. listopadu 2015

Scientists increase capacity of NGV fuel tanks

více » 
 

pondělí, 9. listopadu 2015

Audi and two French distributors of natural gas new members of NGVA Europe

více » 
 

NGVA Global

pátek, 14. září 2018

First Scania LNG Trucks for Argentina

více » 
 

pátek, 14. září 2018

Germany Reaches 50 H2 Filling Stations

více » 
 
NGVA - Zemní plyn a biometan v dopravěNovinkyČSAD Plzeň nasazuje CNG autobus
 
 

ČSAD Plzeň nasazuje CNG autobus

 
1346658632-v_vt_4e15182_01

pondělí, 3. září 2012

Dopravce ČSAD autobusy Plzeň a.s. nasazuje od 29. srpna na lince č. 55 nový typ městského kloubového autobusu SOR NBG 18 s pohonem na stlačený zemní plyn (CNG). Stoprocentně nízkopodlažní vozidlo zapůjčil výrobce na měsíční testování. Po vyhodnocení zkušebního provozu se dopravce bude rozhodovat, zda-li obnova vozového parku bude v budoucnu realizována i tímto typem vozidla.

Zkoušený autobus SOR NBG 18 je dlouhý téměř 19 metrů, poskytuje prostor pro 140 cestujících, z nichž 45 může sedět. Samozřejmostí je nízkopodlažní provedení vozidla výrazně usnadňující nástup osob se sníženou pohyblivostí a vozíčkářům. Zajímavostí autobusu je kamerový systém pro řidiče usnadňující couvání. Vozidlo pohání šestiválcový motor IVECO o objemu necelých osmi litrů a výkonu 213 kW. Pohonné médium stlačený zemní plyn CNG (Compressed Natural Gas), je uložen v mnohonásobně jištěných zásobnících na střeše vozu. 

Společnost ČSAD autobusy Plzeň a.s. vlastní již pět nízkopodlažních vozů SOR CN 12 EKOBUS na pohon CNG. Využívá je na linkách v okolí Plzně a jeden z nich zajišťuje provoz MHD ve Stříbře. V roce 2010 byl jeden z vozů taktéž úspěšně provozován na turistické lince na Šumavě ze Špičáckého sedla na Černé jezero. Většímu rozvoji silničních vozidel poháněných zemním plynem na Plzeňsku zatím brání nedostatečné možnosti tankování tohoto paliva.  

Zdroj: Busportal.cz

 
 
 
Co je CNG? CNG je zkratka pro stlačený zemní plyn (compressed natural gas). více »