NGVA Europe

pondělí, 9. listopadu 2015

Scientists increase capacity of NGV fuel tanks

více » 
 

pondělí, 9. listopadu 2015

Audi and two French distributors of natural gas new members of NGVA Europe

více » 
 

NGVA Global

pátek, 14. září 2018

First Scania LNG Trucks for Argentina

více » 
 

pátek, 14. září 2018

Germany Reaches 50 H2 Filling Stations

více » 
 
NGVA - Zemní plyn a biometan v dopravěNovinkyE.ON: Nový standard čerpání CNG v ČR
 
 

E.ON: Nový standard čerpání CNG v ČR

 
8877292295_7bc15d66f8_b

čtvrtek, 30. května 2013

Stlačený zemní plyn přestává být alternativním palivem. Stává se palivem číslo 2 hned za naftou a benzínem. Přispívá k tomu i nový standard prodeje, který odbourává bariéry a zpřístupňuje toto palivo široké motoristické veřejnosti.

V současné době je v České republice v provozu 47 plnicích stanic CNG. Drtivá většina z nich však neposkytuje motoristovi obvyklý standard, na který je po desetiletí zvyklý při čerpání pohonných hmot. Čerpání CNG tak bylo v minulosti zatíženo řadou kompromisů, které musel uživatel vozu překonávat - ať již problematickou dostupností plnicích stanic, nebo omezenou možností platby jen prostřednictvím tankovacích automatů. CNG tak dlouhou dobu bylo palivem „pro znalé“ – tedy pro firmy a jednotlivce, kteří o toto perspektivní palivo projevovali aktivní zájem.

Vývoj automobilů na CNG

Přední světové automobilky již mají ve svém výrobním programu vozy s pohonem na CNG jako běžnou součást produkce a stále více ohlašují rozvoj této technologie do budoucnosti. Moderní vozy na CNG vykazují při průměrné spotřebě několik kg /100 km vysoký výkon a velmi nízké emise. Kromě řady značek a modelů osobních vozů je významná i produkce lehkých užitkových vozidel. Technologie CNG motorů již dávno opustila dětské plenky, nádrže jsou ukryty pod podlahou a cena vozu na CNG je nyní srovnatelná s turbodieselem. Dojezd vozů běžně dosahuje na jedno naplnění CNG 400 km a více, benzín je zde paradoxně „alternativním“ palivem pro dojezd. Cena za ujetý kilometr na CNG musí být snem snad každého motoristy – od 70 hal do 1,60 Kč/km včetně DPH.

„Zrovnoprávnění“ CNG jako běžného paliva

Většina odborníků na pohonné hmoty dnes připouští, že CNG je perspektivní palivo, které v blízké budoucnosti nahradí značnou část spotřeby benzínu a motorové nafty, a to nejen u větších flotil osobních a dodávkových vozů, ale i v segmentu malých firem a soukromých osob. „Pro pokračování rozvoje CNG mobility do blízké budoucnosti je však nutné toto palivo zákazníkovi zpřístupnit stejným standardem, jaký je obvyklý pro tradiční pohonné hmoty, jen tak bude mít motivaci kupovat vozy na CNG,“ komentuje současnou situaci na trhu Ing. Miroslav Stříbrský, jednatel společnosti NEXT Energy. „Rychlému rozšíření CNG v tuto chvíli nahrává i daňové zvýhodnění,“ upřesňuje Ing. Stříbrský. 

Tímto standardem - podobně jako již v mnoha evropských zemích – je čerpání CNG jako dostupného paliva na běžných čerpacích stanicích pohonných hmot. Společnosti E.ON Energie, a. s., a NEXT Energy, s.r.o., ve spolupráci se sítí čerpacích stanic Benzina otevřely již koncem minulého roku první dvě čerpací stanice CNG, které jsou pilotním projektem tohoto standardu. „Výdejní stojany CNG byly poprvé v ČR umístěny v bezprostřední blízkosti víceproduktových stojanů na tekutá paliva, zákazník tak může do svého CNG vozu pohodlně nečerpat i benzín, aniž by musel přejíždět na jiné místo,“ doplňuje Miroslav Stříbrský. 

Součástí komplexního řešení je i velký komfort ve výběru platebních prostředků: stejně jako u běžných pohonných hmot je možno zaplatit za CNG na pokladně čerpací stanice hotově v korunách nebo v Eurech, všemi druhy bankovních karet a dále všemi palivovými kartami počínaje CCS, přes karty Benzina až po mezinárodní karty Routex nebo DKV. Nezanedbatelné je i pohodlí, které majiteli CNG vozu poskytuje zázemí čerpací stanice, například ve formě prodeje doplňkového zboží, občerstvení či toalet.

Osvědčený pilotní projekt v současné době prozatím pokrývá nejslabší bod na „mapě CNG“: naší nejfrekventovanější dálnici z obou směrů, a to hned na dvou místech. Čerpací stanice Benzina na exitu 90 Humpolec a Benzina u křižovatky D1 a D2 v Brně na Kaštanové ulici. 

Odbourávání bariér do budoucna

Společnosti E.ON Energie a Next Energy si tímto projektem ověřily, že strategie rozšiřování CNG jako perspektivního paliva pro veřejné čerpací stanice je skutečně cestou k tomu, aby se CNG v blízké budoucnosti stalo žádaným palivem číslo 2. V současné době probíhají jednání a přípravy rozšiřování nového standardu na další sítě čerpacích stanic. CNG je cenově zajímavým a ekologicky šetrným palivem budoucnosti pro každého, nyní se stává také běžně dostupným.

Jsem přesvědčený, že se nám daří tuto strategii úspěšně realizovat. Bez odpovídající infrastruktury však zůstane struktura prodeje CNG ostrovními řešeními bez možnosti zpřístupnit jej široké veřejnosti. Toto se ale dnešním dnem mění, protože CNG se dostává na stejnou úroveň s běžnými pohonnými hmotami jako benzín a nafta, a je pro každého dostupné se vším očekávaným komfortem. Věřím, že v blízké budoucnosti předvedeme další podobné důkazy komfortního využití CNG v dopravě,“ uvedl Michael Fehn, jednatel a generální ředitel E.ON Česká republika, s.r.o.

Zdroj: Tisková zpráva

 
 
 
Co je CNG? CNG je zkratka pro stlačený zemní plyn (compressed natural gas). více »