NGVA Europe

pondělí, 9. listopadu 2015

Scientists increase capacity of NGV fuel tanks

více » 
 

pondělí, 9. listopadu 2015

Audi and two French distributors of natural gas new members of NGVA Europe

více » 
 

NGVA Global

pátek, 14. září 2018

First Scania LNG Trucks for Argentina

více » 
 

pátek, 14. září 2018

Germany Reaches 50 H2 Filling Stations

více » 
 
NGVA - Zemní plyn a biometan v dopravěNovinkyHN: Alternativní pohon automobilů v Česku se začín
 
 

HN: Alternativní pohon automobilů v Česku se začíná rozmáhat

 
noviny

pondělí, 4. dubna 2011

Tuzemská jednička v prodeji benzinu a nafty Benzina chystá prodej zemního plynu CNG. Alternativní palivo, které stále více konkuruje klasickým pohonným hmotám, by měla Benzina podle informací HN nabízet dle předběžného plánu u svých osmi ze 337 čerpacích stanic, z toho u čtyř by měl být stlačený zemní plyn CNG k dispozici řidičům ještě letos. Dodavatelem CNG a iniciátorem projektu je společnost E.ON, na projektu se podílí i tuzemský dodavatel pokladních a informačních systémů pro čerpací stanice Unicode Systems. Jde o první rozsáhlejší projekt prodeje CNG řidičům u klasických pump u nás. Dosud je totiž zmiňované palivo, na něž jezdí v Česku aktuálně 2500 osobních i užitkových vozů a autobusů, k dostání takřka výhradně v garážích autobusových dopravců nebo ve vlastních zařízeních distributorů zemního plynu - prozatím pouze na 33 místech v Česku. Podrobnější informace o svém projektu však Benzina i E.ON zatím tají. "Jsme ve fázi přípravy. Jednáme o tom," vyjádřil se mluvčí E.ON Vladimír Vácha. "Jde zatím o testovací fázi," uvádí také bez dalších podrobností generální ředitel Benziny Martin Durčák.

Benzinu roste konkurence
 
Plynaři tlačí na větší rozšíření stlačeného zemního plynu jako lacinější a ekologičtější alternativy benzinu a nafty již léta. V poslední době začali označovat toto palivo za nejvážnější alternativu i petrolejáři, pro něž znamenají v časech propadu prodeje benzinu a nafty auta na CNG rostoucí konkurenci, byť je celková loňská spotřeba 10 milionů kubíků stále jen zlomkem spotřeby benzinu a nafty. "Klasické čerpací stanice ale musejí hledat alternativu - a tou je skutečně CNG. Částečně i rychlodobíjecí stanice pro vozy na elektrický pohon," říká expert České asociace petrolejářského průmyslu a obchodu Václav Loula a manažer kvality v Benzině.
 
CNG láká i další pumpaře
 
Prodej CNG již tedy testují i další velcí distributoři benzinu. Například Shell má zemní plyn v nabídce jedné ze svých pražských pump, o zavedení CNG stojanů u několika svých pump EuroOil uvažuje i Čepro. Tankovat zemní plyn u klasických pump je zřejmě jediná možnost, jak zpřístupnit náhradu za ropný plyn LPG většímu množství uživatelů. Zájem o vozy s CNG rok od roku narůstá. Náklady na ujetých 100 kilometrů jsou i díky jeho nulové spotřební dani v porovnání s benzinem poloviční. "Prodávat CNG jen v garážích dopravních podniků už nestačí. Prodej u klasických pump na hlavních tazích je nezbytný pro další rozšíření CNG vozového parku," říká Zdeněk Prokopec, šéf neziskové Asociace NGV, jež sdružuje techniky, vysoké školy i výrobce technologií pro zemní plyn a biometan v dopravě.
 
Zdroj: Hospodářské noviny, dne 3.4. 2011 
 
 
 
Co je CNG? CNG je zkratka pro stlačený zemní plyn (compressed natural gas). více »