NGVA Europe

pondělí, 9. listopadu 2015

Scientists increase capacity of NGV fuel tanks

více » 
 

pondělí, 9. listopadu 2015

Audi and two French distributors of natural gas new members of NGVA Europe

více » 
 

NGVA Global

pátek, 14. září 2018

First Scania LNG Trucks for Argentina

více » 
 

pátek, 14. září 2018

Germany Reaches 50 H2 Filling Stations

více » 
 
NGVA - Zemní plyn a biometan v dopravěNovinkyKaždý čtvrtý autobus je už na plyn, stát pro ně ch
 
 

Každý čtvrtý autobus je už na plyn, stát pro ně chystá další dotace

 
foto_bus

úterý, 26. ledna 2016

Podle údajů Českého plynárenského svazu stoupl podíl autobusů na CNG na 26 % ze všech nově registrovaných autobusů u nás. Meziročně se jejich počet více než zdvojnásobil.

Tuzemští dopravci si loni koupili celkem 355 CNG autobusů, prodeje nových autobusů stouply na rekordní počet 1 350 vozů. Nejvíce autobusů na plyn přibývá v městské dopravě. Celkové registrace nových autobusů na plyn stouply meziročně trojnásobně.

Plynaři sami připouštějí, že za boomem autobusů na plyn jsou především dotace, současně však upozorňují, že řada dopravců si objednává autobusy na CNG i bez podpory. „I bez dotací se jim autobusy na CNG vyplatí a navíc šetří životní prostředí,“ říká Jiří Šimek, místopředseda rady Českého plynárenského svazu. Autobus na CNG je sice dražší než na naftu, ale současně je jeho provoz levnější: zemní plyn nemá na rozdíl od nafty téměř žádnou spotřební daň. Sazba je v desítkách haléřů, za naftu se platí přes deset korun.

Komerční linky příspěvek nezískají

Evropské peníze na nákup plynových autobusů šly zatím z rozpočtu Státního fondu životního prostředí, který podporoval nákup těchto vozidel ve vybraných oblastech s nejhorším ovzduším. Letos začne peníze rozdělovat ministerstvo pro místní rozvoj v Integrovaném regionálním operačním programu.

Dopravní podnik Jihlava na pravidelné linky MHD ve městě nasadí postupně celkem deset ekologických autobusů. Pro jejich provoz musel zřídit také plnící stanici CNG (12. červenec 2011).Dopravní podnik Jihlava na pravidelné linky MHD ve městě nasadí postupně celkem deset ekologických autobusů. Pro jejich provoz musel zřídit také plnící stanici CNG (12. červenec 2011).

Nový autobus na plyn mohou cestující využít na nově zavedené lince č. 9.Dopravní podnik Jihlava na pravidelné linky MHD ve městě nasadí postupně celkem deset ekologických autobusů. Pro jejich provoz musel zřídit také plnící stanici CNG (12. červenec 2011).

Na nákupu nízkoemisních a bezemisních vozidel, kam spadají hlavně plynové autobusy, má připraveno 1,3 miliardy korun. O dotace budou plynové autobusy soupeřit i s tramvajemi nebo trolejbusy.

Dotace může dosáhnout až 90 % nákladů. Dosáhnou na ni ale jen městy vlastněné dopravní podniky nebo dopravci, kteří provozují autobusovou dopravu v závazku veřejné služby. Komerční linky příspěvek nezískají.

První roky provozu panovaly mezi cestujícími obavy o bezpečnost, ty jsou ale naprosto zbytečné. Roky provozu nepřinesly žádné nehody, které by souvisely s tím, že autobusy jezdí na plyn.

Autobusy na zemní plyn mají například silnější tlakové nádoby vyráběné z kompozitů, zápalná teplota je vyšší než u nafty či benzinu. Navíc jsou nádoby vybaveny bezpečnostními ventily s pojistkami, které se například automaticky uzavírají při havárii vozu.

 
Zdroj: iDnes.cz
 
 
 
Co je CNG? CNG je zkratka pro stlačený zemní plyn (compressed natural gas). více »