NGVA Europe

pondělí, 9. listopadu 2015

Scientists increase capacity of NGV fuel tanks

více » 
 

pondělí, 9. listopadu 2015

Audi and two French distributors of natural gas new members of NGVA Europe

více » 
 

NGVA Global

pátek, 14. září 2018

First Scania LNG Trucks for Argentina

více » 
 

pátek, 14. září 2018

Germany Reaches 50 H2 Filling Stations

více » 
 
NGVA - Zemní plyn a biometan v dopravěNovinkyMOTOR JIKOV Group posiluje vozový park na CNG
 
 

MOTOR JIKOV Group posiluje vozový park na CNG

 
vw

pondělí, 17. října 2011

Akciová společnost MOTOR JIKOV Group dnes převzala od českého zastoupení automobilky Volkswagen 6 osobních vozů VW Passat Variant EcoFuel se CNG pohonem (stlačeným zemním plynem) a stala se tak bezesporu největší jihočeskou firmou, která vsadila na „zelenou“, k přírodě šetrnou, dopravu.

„Náš vozový park na ekologický CNG pohon převádíme postupně, podle toho, jak auta s klasickými palivy jako je benzin a nafta, dosluhují,“ říká Miroslav Dvořák, generální ředitel MOTOR JIKOV Group a.s.

Dosud firma CNG pohon využívala u 20 procent svých osobních a užitkových vozidel a vysokozdvižných vozíků. Tím na dopravních nákladech, ve srovnání s klasickými palivy, ročně šetřila téměř 600 tisíc korun. Zároveň tak snižovala zátěž životního prostředí zhruba o 13 tun CO2,za rok. Nákupem nových vozů VW Passat Variant podíl vozů, jezdících na CNG, vzroste na 40 procent.

„Našim cílem je ve finále, díky vozovému parku postavenému na stlačeném zemním plynu, ročně ušetřit na dopravních nákladech zhruba 2,9 miliónů korun. Tím bychom vyprodukované emise CO2, snížili proti současnému stavu o 65 tun za rok,“ uvedl Miroslav Dvořák. K tomuto cíli se chce firma dostat v roce 2013. Akciová společnost MOTOR JIKOV Group, která dnes zaměstnává na 900 lidí a její roční tržby dosahují 1,350 miliard korun, se v říjnu stala vítězem kategorie Vzduch soutěže E.ON Energy Globe Award ČR 2011, do níž se celkem zapojilo 221 projektů. Uspěla zde se svým novým produktem, „domácí“ stanicí na plnění aut, jezdících na CNG, kterou vyvinula a od loňska ji vyrábí ve společnosti MOTOR JIKOV Strojírenská v Soběslavi. Odborná porota ocenila její přínos ke snižování emisní zátěže a nákladů na pohonné hmoty.

„Takové zařízení na trhu chybělo. Oceňují ho především domácnosti, živnostníci a menší firmy, které chtějí jezdit na CNG, ale neměli šanci se dostat k veřejným plnícím stanicím, jejichž hustota je v Česku zatím velmi nízká,“ vysvětluje Miroslav Dvořák. Díky nové plničce tak nyní mohou motoristé levně plnit stlačený zemní plyn přímo v pohodlí domova nebo v zázemí jejich firem. Možnost využít ekologický CNG pohon se díky tomu dostala i do míst, kde byla díky absenci veřejných plnících stanic, zatím nemyslitelná - například pro kolejová a letištní vozidla, vysokozdvižné vozíky nebo rolby na úpravu ledu.

 
 
 
Co je CNG? CNG je zkratka pro stlačený zemní plyn (compressed natural gas). více »