NGVA Europe

pondělí, 9. listopadu 2015

Scientists increase capacity of NGV fuel tanks

více » 
 

pondělí, 9. listopadu 2015

Audi and two French distributors of natural gas new members of NGVA Europe

více » 
 

NGVA Global

pátek, 14. září 2018

First Scania LNG Trucks for Argentina

více » 
 

pátek, 14. září 2018

Germany Reaches 50 H2 Filling Stations

více » 
 
NGVA - Zemní plyn a biometan v dopravěNovinkyPlnící jednotka na CNG zvítězila ve své kategorii
 
 

Plnící jednotka na CNG zvítězila ve své kategorii v EGA

 
CNG

úterý, 2. srpna 2011

Strojírenská firma MOTOR JIKOV Group, a. s. má v Jihočeském kraji více než staletou tradici a ve svém oboru se věnuje téměř všemu. V podniku slévají, lijí, obrábějí, montují, formují, prodávají a také inovují. V posledních deseti letech se společnost zaměřila na výrobu ekologických produktů, za které nyní byla oceněna prvním místem v kategorii Vzduch soutěže E.ON Energy Globe Award ČR 2011.

Hlavním cílem vývojářů společnosti bylo zefektivnit obsluhu a užívání vozidel na plynový pohon a pokusit se tak zvýšit jejich atraktivitu mezi řidiči a přispět k větší čistotě ovzduší. V souvislosti s posledními trendy automobilismu šlo především o využití technologie CNG (z angl. Compressed Natural Gas), tedy stlačeného zemního plynu, který je čistější alternativou motorové nafty, benzínu, ale i klasického LPG. Motory CNG totiž snižují emise na úroveň normy Euro 5 bez nutnosti dodatečného čištění výfukových plynů.

Rozšíření využívání stlačeného plynu jako pohonné látky je přitom závislé na dostupnosti a uživatelské přístupnosti této technologie. Motor Jikov proto spustil sériovou výrobu zařízení pro stlačování zemního plynu, které motoristům umožní čerpat stlačený plyn v pohodlí domova a poskytuje jim nezávislost na omezené síti veřejných čerpacích stanic.

Domácí plnička CNG využívá domácího přívodu zemního plynu, který pak speciálně vyvinutý kompresor, umístěný na zahradě nebo v garáži, tlakuje ventilem do nádrže automobilu. Majitelé vozidel na CNG pohon tak již nejsou závislí na některé z 32 veřejných plnicích stanic, čímž odpadá jedna z největších překážek masového rozšíření tohoto typu motorů. Kromě vlastní výroby plniček se podnik stará i o osvětu požívání CNG motorů prostřednictvím Asociace NGV, o.s., jejímž cílem je prosazovat využití zemního plynu a biometanu v dopravě a realizovat související vědecko- výzkumné a technologicky inovační aktivity.

Společnost jde navíc v rámci svých snah příkladem a na systém CNG převedla již polovinu vysokozdvižných vozíků a 20 % osobních a užitkových vozidel, což jí přináší úsporu 400 tisíc korun ročně a snižuje vypouštěný CO2 o deset tun za rok. Během pěti let by chtěl podnik převést na nový pohon celý vozový park, čímž by ročně mohl ušetřit až dva miliony korun a padesát tun CO2. Masové rozšíření tohoto pohonu by pak znamenalo úlevu pro kvalitu ovzduší téměř revoluční.

Odkaz na hlasování pro celkové umístění v soutěži.

Související odkazy:

 
 
 
Co je CNG? CNG je zkratka pro stlačený zemní plyn (compressed natural gas). více »