NGVA Europe

pondělí, 9. listopadu 2015

Scientists increase capacity of NGV fuel tanks

více » 
 

pondělí, 9. listopadu 2015

Audi and two French distributors of natural gas new members of NGVA Europe

více » 
 

NGVA Global

pátek, 14. září 2018

First Scania LNG Trucks for Argentina

více » 
 

pátek, 14. září 2018

Germany Reaches 50 H2 Filling Stations

více » 
 
 

První CNG traktor

 
cng traktor

čtvrtek, 16. října 2014

Úplně první CNG traktor byl uveden do provozu na přelomu září a října letošního roku. Traktor Zemědělského družstva Fryšták nese tovární značku ZETOR a je v provozu od roku 1977.

Původně byl tento traktor poháněn dieselovým motorem, ZLINER ve spolupráci s firmou MOMENT zajistil přestavbu na pohon CNG. Součástí projektu plynofikace traktoru byla přestavba motoru, která byla realizována na Slovensku ve firmě ENGUL.

Dalším úkolem bylo zajistit zástavbu motoru a rovněž i tlakových lahví se stlačeným zemním plynem. Aby měl plynofikovaný traktor dostatečný dojezd na CNG, bylo nutné umístit tlakové lahve s obsahem 60 kilogramů CNG. Tento problém byl vyřešen tak, že po stranách střechy jsou umístěny dvě menší lahve s celkovým obsahem 18 kg, pro přední část pak byla vytvořena speciální konstrukce pro uchycení dalších dvou (větších) lahví s celkovým obsahem 28 kg CNG. Lahve na přední části traktoru jsou umístěny v rizikové oblasti, proto jsou chráněny přídavnou konstrukcí, kterou vídáme u offroadových vozidel. Tím je zajištěna bezpečnost provozu traktoru i v případě dopravní nehody s čelním nárazem. Láhev na zbývajících 14 kg CNG je umístěna na levém blatníku.

Použitím pohonu CNG dochází k výrazné ekonomické úspoře – CNG je v současné době nejlevnější pohonnou hmotou a díky daňové politice má potenciál zůstat nejlevnější pohonnou hmotou i do budoucnosti (minimálně do roku 2020). Vozidla poháněná stlačeným zemním plynem (CNG) jsou také osvobozena od silniční daně.

Další úspora, kterou s sebou využití CNG přináší, je samozřejmě úspora ekologická. CNG je tvořen z více než 90% metanem (CH4) jehož produktem při hoření je oxid uhličitý a voda. CNG má oproti tradičním palivům zcela zanedbatelné hodnoty emisí. S traktorem poháněným CNG je proto naprosto bezpečné vjet přímo do chléva, kde jsou ustájena hospodářská zvířata.

Traktor je momentálně nasazen ve zkušebním provozu. Pokud se přestavba osvědčí, budou jej následovat další vozidla.

Zdroj: tisková zpráva

 
 
 
 
Co je CNG? CNG je zkratka pro stlačený zemní plyn (compressed natural gas). více »