NGVA Europe

pondělí, 9. listopadu 2015

Scientists increase capacity of NGV fuel tanks

více » 
 

pondělí, 9. listopadu 2015

Audi and two French distributors of natural gas new members of NGVA Europe

více » 
 

NGVA Global

pátek, 14. září 2018

First Scania LNG Trucks for Argentina

více » 
 

pátek, 14. září 2018

Germany Reaches 50 H2 Filling Stations

více » 
 
NGVA - Zemní plyn a biometan v dopravěNovinkyPrvní veřejná CNG plnicí stanice na Písecku
 
 

První veřejná CNG plnicí stanice na Písecku

 
cerpaci stanice CNG_Pisek 001

středa, 10. dubna 2013

Právě dnes (11. 4. 2013) se slavnostně otevírá již 46. veřejná plnicí stanice na stlačený zemní plyn (CNG). Jedná se o CNG stanici v Písku. První veřejná CNG stanice na Písecku je umístěna v průmyslové zóně u píseckého JITEXU.

V České republice dnes funguje již 46 veřejných plnicích stanic na CNG. Právě dnes byla otevřena CNG stanice v Písku. Provozovatelem veřejné plnicí stanice je zlínská společnost ZLINER ENERGY, a.s. a výhradním dovozcem a dodavatelem plnicího zařízení v ČR je společnost MOTOR JIKOV Strojírenská a.s. v Soběslavi. Denní výkon stanice je 2 000 m³ zemního plynu, což stačí k naplnění přibližně 100 osobních vozů za den. Kapacita se ale může zdvojnásobit.

Tato stanice vznikla především díky zájmu společnosti ČSAD Autobusy České Budějovice a.s., která se již v loňském roce rozhodla pro pohon CNG. Provoz CNG autobusů vyzkoušela v Českém Krumlově, a protože z tohoto pohonu byli všichni nadšeni, rozhodl se dopravce pořídit další CNG vozidla, tentokrát pro Písek. Písek je tedy druhým jihočeským městem, kde jsou do ostrého městského provozu nasazeny zatím dva CNG autobusy.

Veřejná CNG stanice Písek - průmyslový areál Jitex - mapa

K nynějším dvěma vozům objednal dopravce ČSAD Autobusy České Budějovice a.s. dalších sedm a ve druhé polovině roku by měl mít kolem dvaceti vozů na CNG. To je desetina vozového parku, který představuje dvě stě až dvě stě deset vozidel, podle sezóny.

Tak jako i jiní dopravci, ocenili i v ČSAD Autobusy České Budějovice a.s. nejen ekologické ale i ekonomické efekty CNG. Obecně důležitým faktem je i to, že CNG nelze zcizit. Tyto tzv. neviditelné úspory znamenají zamezení úniku skoro 4 procent nafty ze systému,“ říká Zdeněk Prokopec, předseda představenstva Asociace NGV.

Ve využití stlačeného zemního plynu v dopravě vidíme veliký potenciál. Proto naše společnost MOTOR JIKOV Strojírenská a.s. investuje do tohoto projektu nemalé finanční prostředky a mnoho lidské energie. Jsme nyní schopni nabídnout široké spektrum řešení, od domácího přímého plnění v objemu pěti metrů krychlových za hodinu až po vysoce výkonné stanice v řádech tisíců metrů krychlových. Budeme společně s našimi partnery pokračovat ve výstavbě veřejných plnicích stanic u nás a pracujeme i na projektech v zahraničí,“ říká Miroslav Dvořák, generální ředitel společnosti MOTOR JIKOV Group a.s.

Společnost MOTOR JIKOV Strojírenská a.s. je členem Asociace NGV a zabývá se vývojem, výrobou a instalací kompletního sortimentu plnicích technologií CNG – od domácích, přes firemní až po veřejné plničky a zajišťuje také servis těchto zařízení.
V České republice je již 398 CNG autobusů. Oproti loňskému roku přibylo k dnešku 36 CNG autobusů. V roce 2015 by u nás mohlo být minimálně 500 CNG autobusů,“ říká Zdeněk Prokopec, předseda představenstva Asociace NGV.

Ke stažení:

 

 
 
 
Co je CNG? CNG je zkratka pro stlačený zemní plyn (compressed natural gas). více »