NGVA Europe

pondělí, 9. listopadu 2015

Scientists increase capacity of NGV fuel tanks

více » 
 

pondělí, 9. listopadu 2015

Audi and two French distributors of natural gas new members of NGVA Europe

více » 
 

NGVA Global

pátek, 14. září 2018

First Scania LNG Trucks for Argentina

více » 
 

pátek, 14. září 2018

Germany Reaches 50 H2 Filling Stations

více » 
 
NGVA - Zemní plyn a biometan v dopravěNovinkyRadikální změna: Místo benzinu budeme výrazně více
 
 

Radikální změna: Místo benzinu budeme výrazně více tankovat plyn a líh

 
CNG

pátek, 5. listopadu 2010

Petrolejáři se připravují na čtvrtinový propad spotřeby benzinu. Do roku 2030 má vzrůst prodej CNG z 8 milionů na 1,8 miliardy kubíků. V příštích dvaceti letech se bude muset Česko připravit na radikální změnu paliv, které tankujeme do nádrží vozů. Spotřeba benzinu klesne o 25 procent, ale o stovky procent naroste produkce biolihu a ještě víc spotřeba zemního plynu CNG. Rafineriím nastanou těžké časy. Uvádí to analýza, kterou jako první svého druhu zpracovala Česká asociace petrolejářského průmyslu a obchodu (ČAPPO) na základě dosavadního i předpokládaného vývoje silniční dopravy.

Benzin už je v celé Evropě dražší než nafta a přibývají osobní vozy na diesel na úkor benzinových.Obě kategorie zároveň vytlačují i alternativní paliva. "Klasická paliva budou sice stále ještě převládat, ale nárůst těch alternativních bude obrovský. S tím nemůžeme nic dělat," komentuje údaje Miloš Podrazil, generální sekretář ČAPPO, která sdružuje největší petrolejářské firmy v Česku.
Analýza vychází ze závazků vůči Evropské unii, údajů petrolejářských firem, vysokých škol, Ředitelství silnic a dálnic, Svazu dovozců automobilů a dalších institucí, jako je třeba Technologická platforma silniční dopravy.

Spotřeba benzinu mírně klesá už několik let. Propad o 25 procent ale představuje pokles oproti loňskému roku o 700 milionů litrů na dvě miliardy litrů (1,5 milionu tun) v roce 2030. Zatímco zájem o naftu poroste - hlavně díky nákladní dopravě, benzin nemají rafinerie čím nahradit. Podle zveřejněné prognózy ho vytlačí z trhu především lihovary a dovoz plynu, částečně i jeho tuzemská produkce z bioplynových stanic. Zatímco loni u nás hrstka vozů na stlačený zemní plyn CNG spotřebovala osm milionů kubíků, do dvaceti let má podle studie vzrůst jeho domácí spotřeba až na 1,8 miliardy kubíků. Odvážnou prognózu petrolejářů potvrzují i plynaři.

"Takový nárůst je reálný. Odpovídá současnému třicetiprocentnímu meziročnímu nárůstu spotřeby CNG u nás," reaguje Zdeněk Prokopec, šéf Asociace NGV, která sdružuje firmy, vysoké školy a instituce, zabývající se technologií plynných paliv.

Auta s benzinovým motorem jsou zatím lacinější než s motorem na CNG. Tyto vozy už sice vyrábí řada automobilek, ale u nás jich zatím jezdí jen několik desítek. Plnicích stanic funguje jen třicet. Ve prospěch rychlého rozšíření CNG oproti benzinu ale hraje výrazné snížení emisí a hlavně - daňové zvýhodnění. U CNG je do konce příštího roku nulová spotřební daň s postupným nárůstem na 3,40 koruny v roce 2020. Z litru benzinu si dnes stát účtuje skoro 13 korun. S výrazným nárůstem odbytu počítají i lihovarníci, respektive výrobci vysokoprocentního a daňově zvýhodněného lihového paliva E 85. Jiné alternativy, jako pohony na elektřinu nebo vodík, nebudou mít tak zásadní vliv. Analýza předpokládá, že prodej biolihu vzroste u nás z loňských 76 tisíc tun na 368 tisíc tun. Podle ředitele Svazu lihovarů Josefa Pojera je třeba k podobným analýzám přistupovat trochu s rezervou. "Jsou tu nevyzpytatelné faktory, jako je třeba cena obilí. Nebo zda bude stát kromě daňového zvýhodnění paliva podporovat i provoz vozů, uzpůsobených na bioetanol, jako tomu je třeba ve Švédsku," říká Pojer.

Prodej vozů na E 85 už teď ale roste, počet pump, které mají biolíh v nabídce, během necelých dvou let dosáhl k 80. Rafinerie tak přicházejí o stále větší část byznysu. "Je tu určitá příležitost pro biorafinerie, které klasickým rafinerským procesem zpracovávají biomasu. Ale je to zatím hodně drahé," hledá řešení Podrazil. Pokud podobnou nákladnou změnu technologie rafinerie neprovedou nebo benzin neuplatní jinde, budou se podle lidí z branže zkrátka zavírat.

Zdroj: iHNED.cz

 

 
 
 
Co je CNG? CNG je zkratka pro stlačený zemní plyn (compressed natural gas). více »