NGVA Europe

pondělí, 9. listopadu 2015

Scientists increase capacity of NGV fuel tanks

více » 
 

pondělí, 9. listopadu 2015

Audi and two French distributors of natural gas new members of NGVA Europe

více » 
 

NGVA Global

pátek, 14. září 2018

First Scania LNG Trucks for Argentina

více » 
 

pátek, 14. září 2018

Germany Reaches 50 H2 Filling Stations

více » 
 
NGVA - Zemní plyn a biometan v dopravěNovinkyV ČR je již 5 tisíc CNG vozidel
 
 

V ČR je již 5 tisíc CNG vozidel

 
Image

pátek, 1. února 2013

V České republice je již 5 tisíc vozidel na stlačený zemní plyn (CNG). Oproti lednu 2012 se jedná o nárůst téměř 44 procent. Nejvíce meziročně narostl počet osobních a dodávkových vozidel a to o 49 procent. V ČR je také již 385 plynových autobusů a 55 komunálních vozidel na CNG.

K datu 1. února 2013 u nás již jezdí pět tisíc CNG vozidel, což představuje meziroční nárůst 43,9 procent. Kromě klasických motoristů se CNG vozy jezdí u nás už třeba i DHL v Praze, Ostravě i Olomouci, ale i komunální vozy v Praze, Táboře a dalších městech, polovina všech vozidel Městské policie v Ostravě, 385 městských a linkových autobusů,“ říká Zdeněk Prokopec, předseda představenstva Asociace NGV. 

Na světě již jezdí 16,2 milionů CNG vozidel a podle několika různých studií se má v průběhu příštích deseti let objevit na silnicích po celém světě dalších zhruba 50 milionů vozidel. Vozidla na zemní plyn jsou totiž nejen ekologická, bezpečná, ale mají i levný provoz. Jeden kubický metr CNG, který energeticky odpovídá 1 litru benzinu, stojí dnes cca 18 Kč a to je ve srovnání s cenou benzinu, jeden litr za cca 35 Kč, bezkonkurenční. To, že je zemní plyn nejlevnější pohonnou hmotou, platí dlouhodobě.

Toto všechno si začalo uvědomovat stále více podniků, firem, měst, dopravců, ale i jednotlivců. Vždyť když porovnáme rok 2005, kdy se o podpoře CNG v ČR začalo poprvé diskutovat a začátek roku 2013, pak se počet CNG vozidel zvýšil 11 krát, počet CNG autobusů se zvýšil více než 2 krát, počet CNG stanic se zvýšil 5 krát a spotřeba CNG se zvedla 5 krát. „Nejmarkantněji se vyvíjí oblast osobních a dodávkových vozidel. Jejich počet se od roku 2005 zvýšil 16 krát,“ říká Zdeněk Prokopec, předseda představenstva Asociace NGV. Oblast CNG se tedy skutečně vyvíjí významně a tato čísla to dokazují. 

 
 
 
Co je CNG? CNG je zkratka pro stlačený zemní plyn (compressed natural gas). více »