NGVA Europe

pondělí, 9. listopadu 2015

Scientists increase capacity of NGV fuel tanks

více » 
 

pondělí, 9. listopadu 2015

Audi and two French distributors of natural gas new members of NGVA Europe

více » 
 

NGVA Global

pátek, 14. září 2018

First Scania LNG Trucks for Argentina

více » 
 

pátek, 14. září 2018

Germany Reaches 50 H2 Filling Stations

více » 
 
NGVA - Zemní plyn a biometan v dopravěNovinkyV ČR je již skoro 7 tisíc CNG vozidel
 
 

V ČR je již skoro 7 tisíc CNG vozidel

 
Photo 04.11.13 9 21 42

středa, 22. ledna 2014

V České republice jezdí již skoro 7 tisíc vozidel na stlačený zemní plyn (CNG). Prodej CNG se za minulý rok vyšplhal na rekordních téměř 22 milionů metrů krychlových, což je meziroční nárůst o 45 procent. Přibývají i veřejné CNG plnicí stanice, v nejbližší době jich bude v plném provozu již 55.

 „V prvním čtvrtletí u nás již jezdí 6 700 CNG vozidel. Uvedli tak dnes Hospodářské noviny. Od loňského podzimu tedy přibylo přes 6 procent CNG vozidel,“ říká Zdeněk Prokopec, předseda představenstva Asociace NGV. „Při meziročním srovnání je to nárůst 34 procent,“ dodává Prokopec.

To, že je v oblasti CNG takový nárůst, ale není zase tak překvapující. Vozidla na zemní plyn jsou totiž ekologická, bezpečná a mají i nejlevnější provoz. „Provoz na CNG stojí motoristy jen 1 Kč za ujetý km, v dnešní době tak CNG představuje další možnost pro domácnosti, jak ušetřit,“ dodává Prokopec.

Od loňského podzimu také přibylo přes 60 CNG městských a linkových autobusů a jejich celkový počet tak dosahuje skoro 430. Nárůst počtu CNG autobusů bude v letošním roce silně ovlivňovat vyhlášení výzvy podporující obměnu autobusů a výstavbu CNG stanic ze strany Ministerstva životního prostředí. „Pokud bude výzva ministerstva životního prostředí vyhlášena, očekáváme během dvou let až zdvojnásobení stávajícího počtu CNG autobusů,“ říká Zdeněk Prokopec. Výzva by se měla týkat především Ostravy, Ústeckého kraje a brněnského regionu. „Nicméně i bez výzvy přibudou CNG autobusy např. v jižních Čechách a v Kladně,“ dodává Prokopec.

Motoristům je nyní k dispozici 51 veřejných CNG plnicích stanic. „Zatím poslední veřejná CNG stanice byla otevřena v Chodově u Karlových Varů,“ říká Zdeněk Prokopec, předseda představenstva Asociace NGV. „ V nejbližší době přibudou veřejné stanice v Hradci Králové, Praze, Jeseníku a Ostravě a celkem tak motoristé budou moci tankovat již u 55 CNG stanic,“ dodává Prokopec. 

 
 
 
Co je CNG? CNG je zkratka pro stlačený zemní plyn (compressed natural gas). více »