NGVA Europe

pondělí, 9. listopadu 2015

Scientists increase capacity of NGV fuel tanks

více » 
 

pondělí, 9. listopadu 2015

Audi and two French distributors of natural gas new members of NGVA Europe

více » 
 

NGVA Global

pátek, 14. září 2018

First Scania LNG Trucks for Argentina

více » 
 

pátek, 14. září 2018

Germany Reaches 50 H2 Filling Stations

více » 
 
NGVA - Zemní plyn a biometan v dopravěNovinkyV Písku bude brzy v provozu veřejná CNG stanice
 
 

V Písku bude brzy v provozu veřejná CNG stanice

 
Prvni-verejna_3873

pondělí, 10. prosince 2012

První veřejná plnicí stanice CNG na Písecku zahájí provoz už koncem ledna 2013 Přes nástup zimního počasí intenzivně pokračují dokončovací práce na stavbě první veřejné plnicí stanice na stlačený zemní plyn na Písecku.

Stavaři z písecké společnosti Kočí, a.s., finišují s výstavbou přípojky zemního plynu, elektrické energie a dalšími dokončovacími pracemi. Technici soběslavské společnosti MOTOR JIKOV Strojírenská a.s. připravují instalaci kompresorové a výdejní technologie.

Testovací provoz první veřejné plnicí stanice CNG v regionu bude zahájen 20. prosince, v plném provozu se veřejnosti představí do konce ledna příštího roku.  

 

CNG pomáhá šetřit

Stlačený zemní plyn je ekologickou alternativou pro pohon motorových vozidel. Ve srovnání s klasickými médii nabízí výraznou úsporu nákladů provozu. Chod motorů je tišší a šetrnější k životnímu prostředí. Je optimální alternativou pro podnikové flotily, vozidla městské hromadné dopravy i běžné motoristy.  

Pro firmy i širokou veřejnost

Proto si také CNG vybrala pro svá nová vozidla společnost ČSAD Autobusy Č. Budějovice, a.s., která zajišťuje příměstskou autobusovou a městskou hromadnou dopravu v Písku a okolí. Nová plnicí stanice v průmyslové zóně u píseckého JITEXU bude určena i pro širokou veřejnost. Její kapacita je 2000 m³ zemního plynu, což stačí k naplnění přibližně 100 osobních vozů za den. Po doplnění druhého kompresoru je připravena zdvojnásobit svůj výkon. Srdcem stanice je čtyřstupňový pístový vzduchem chlazený kompresor SV – 1300NG1 s výstupním tlakem 290 bar. Výdej plynu bude realizován přes vysokoprůtokový výdejní stojan. Ten je vybaven plnicí koncovkou NGV1 pro plnění osobních a užitkových automobilů i koncovkou NGV2 pro nákladní vozidla a autobusy. Stanice bude samoobslužná, přístupná nonstop 24 hodin denně. Platební terminál bude respektovat všechny běžné platební karty EC-MC, VISA, MAESTRO i CNG Card.  

Za tři minuty je nádrž plná

Technologické zařízení renomovaného německého výrobce Schwelm Anlagentechnik, GmbH, který má za sebou po Evropě už více než 550 podobných realizací, dodává na český trh MOTOR JIKOV Strojírenská a.s. Soběslav. Ta bude také zajišťovat kompletní servis zařízení. Tlakový zásobník, v němž je uskladněno 950 kg CNG, je společně se čtyřstupňovým kompresorem SV – 1300 NG1 uložen v betonovém odhlučněném kontejneru, aby technologie výroby CNG nezatěžovala okolí nadměrným hlukem. Nádrž autobusu dokáže zařízení naplnit za 8 – 12 minut, naplnění nádrže osobního vozidla trvá maximálně 3 minuty

Jsem rád, že otevření první veřejné plnicí stanice CNG na Písecku má konkrétní obrysy i datum,“ uvádí generální ředitel MOTOR JIKOV Group a.s. ing. Miroslav Dvořák. „Ve využití stlačeného zemního plynu v dopravě vidíme veliký potenciál. Proto naše společnost MOTOR JIKOV Strojírenská a.s. investuje do tohoto projektu nemalé finanční prostředky a mnoho lidské energie. Jsme nyní schopni nabídnout široké spektrum řešení od domácího přímého plnění v objemu pěti metrů krychlových za hodinu až po vysoce výkonné stanice v kapacitách řádově tisíců metrů krychlových. Budeme společně s německým partnerem pokračovat ve výstavbě veřejných plnicích stanic u nás a pracujeme i na projektech v dalších zemích EU,“ konstatuje generální ředitel MOTOR JIKOV Group a.s.

Provozovatelem veřejné plnicí stanice bude zlínská společnost ZLINER ENERGY, a.s., která dodává autobusy a minibusy s pohonem CNG pro společnost ČSAD Autobusy Č. Budějovice, a.s. Výrobcem technologie je společnost Schwelm Anlegentechnik, Gmbh, výhradním dovozcem a dodavatelem zařízení v ČR je MOTOR JIKOV Strojírenská a.s. se sídlem v Soběslavi. Stavební část realizovala písecká společnost Kočí a.s., na projektové přípravě spolupracovala společnost JPS JH, J. Hradec.  

MOTOR JIKOV vede v zavádění technologií

CNG V roce 2011 získala společnost MOTOR JIKOV  Group a.s. jednu z nejprestižnějších cen v oblasti životního prostředí E.ON ENERGY GLOBE AWARD ČR – 1. místo v kategorii „Vzduch“ s plnicí jednotkou CNG MOTOR JIKOV COMPACT MJ05.  

Vedle vstupu do rozvoje a výstavby veřejné čerpací sítě CNG na celém území ČR společnost vyvíjí a vyrábí vlastní technologie plnění všech druhů motorových vozidel stlačeným zemním plynem. Tyto technologie a stanice mají široké a univerzální použití vhodné nejen pro veřejné aplikace, ale i pro různorodé podnikové flotily dle individuálních požadavků a potřeby klientů.  V polovině října byla například v areálu společnosti Linde MH v Malešicích, která je naším předním výrobcem a dodavatelem vysokozdvižných vozíků na stlačený zemní plyn, uvedena do provozu plnicí stanice CNG s vlastní technologií naší společnosti,“ uvedl člen představenstva MOTOR JIKOV Strojírenská a.s. ing. Jiří Slíva, který je rovněž členem představenstva Asociace NGV /Natural Gas Vehicles Asociation/. Asociace sdružuje odborníky a výrobce zabývající se technologiemi využití CNG a biometanu v dopravě.

Zdroj: Tisková zpráva MOTOR JIKOV Strojírenská a.s.

 
 
 
Co je CNG? CNG je zkratka pro stlačený zemní plyn (compressed natural gas). více »