NGVA Europe

pondělí, 9. listopadu 2015

Scientists increase capacity of NGV fuel tanks

více » 
 

pondělí, 9. listopadu 2015

Audi and two French distributors of natural gas new members of NGVA Europe

více » 
 

NGVA Global

pátek, 14. září 2018

First Scania LNG Trucks for Argentina

více » 
 

pátek, 14. září 2018

Germany Reaches 50 H2 Filling Stations

více » 
 
NGVA - Zemní plyn a biometan v dopravěNovinkyV Písku testují autobusy na zemní plyn
 
 

V Písku testují autobusy na zemní plyn

 
CNG

pondělí, 12. září 2011

Dopravní společnost ČSAD Autobusy České Budějovice testuje na píseckých linkách městské hromadné dopravy provoz na stlačený zemní plyn (CNG). Zvolila pro něj vůz Fiat Ducato v provedení Panorama vhodný pro převoz osob. I když šlo pouze o zkušební jízdy na vozidle, které například z hlediska nastupování není pro cestující ideální, potvrdilo se, že dochází k reálnému snížení nákladů na pohonné hmoty, výraznému poklesu emisí vozidla a také hluku, neboť motory na plyn jsou tišší.

„Obecně nás zajímají všechny způsoby, jak snížit emisní zátěž z dopravy a současně uspořit prostředky na pohonné hmoty. Právě provoz na CNG splňuje obě tato kritéria. Díky pozitivním zkušenostem uvažujeme o pořízení minibusů, případně i autobusů, na CNG,“ uvedl Vladimír Homola, generální ředitel ČSAD Autobusy. Ty stlačený zemní plyn do vozidla čerpaly pomocí plničky od další jihočeské společnosti Motor Jikov Strojírenská.

Podle Zdeňka Prokopce, předsedy představenstva Asociace NGV, za jejíž podpory testování probíhalo, provoz na zemní plyn může přinést snížení emisí škodlivých látek až o 90 procent a úsporu 30 až 50 procent nákladů na pohonné hmoty. „Využití vozů na CNG je obrovské – od osobních aut přes autobusy až třeba po rozvážkové dodávky,“ říká Prokopec.

ČSAD Autobusy provozují veřejnou autobusovou dopravu v Písku, Milevsku, Prachaticích a Českém Krumlově. K tomu jim slouží 200 autobusů a minibusů.

Asociace NGV je neziskovou odbornou platformou na podporu širokého využití zemního plynu (CNG) a biomethanu v dopravě. Jejími členy jsou například ČVUT, VŠCHT, Motor Jikov Strojírenská, Aquacentrum nebo Sdružení automobilového průmyslu ČR.

 Zdroj: Hybrid.cz

 
 
 
Co je CNG? CNG je zkratka pro stlačený zemní plyn (compressed natural gas). více »